Budowę chińskiej bazy marynarki wojennej w Obocku (Dżibuti) zapowiedziano już ponad rok temu. Pułkownik Wu Qia, rzecznik prasowy chińskiego MONu oznajmił, że prace rozpoczęły się 25 lutego 2016 roku.
25 lutego 2014 roku ministrowie obrony narodowej Chin i Dżibuti, generał Chang Wanquan oraz Darar Huffaneh, podpisali umowę o partnerstwie strategicznym, które pozwala chińskiej marynarce wojennej wykorzystanie już istniejącego portu.
W maju 2015 roku prezydent Ismail Omar Guelleh oświadczył, że trwają rozmowy ws. budowy w jego państwie bazy chińskiej marynarki. Rzecznik prasowy MSZ Chin Hong Lei potwierdził 21 stycznia 2016 roku, że dyskusje na ten temat zakończono na szczycie Forum Współpracy Afryka-Chiny, podczas podróży prezydenta Xi do Johannesburga.
W związku z postawieniem chińskiej bazy w Dżibuti i zmobilizowaniem 10 tysięcy ludzi w Afryce, ChRL zbuduje linię kolejową z Dżibuti do Addis Abeba o wartości 3 mrd $.
Obock będzie pierwszą, zagraniczną, chińską bazą marynarki o podwójnym - czyli zarówno wojskowym, jak i cywilnym - zastosowaniu. W XV wieku admirał Zheng He – „wielki eunuch trzech klejnotów” – podczas swojej wyprawy próbował odtworzyć morski szlak jedwabny również przez Dżbuti.
Oficjalnie baza chińskiej marynarki będzie przeznaczona do walki z somalijskimi piratami. Jednak jej głównym zadaniem będzie ubezpieczanie nowego, morskiego „szlaku jedwabnego”.
W marcu i kwietniu 2015 roku chińska marynarka ewakuowała swoich obywateli z Jemenu. To była pierwsza akcja tego rodzaju poza tradycyjną strefą wpływów Pekinu.
Indie z zaniepokojeniem obserwują rozszerzanie się działalności chińskich wojsk.