„PsyOps“. V hantýrce amerických „služeb“. Česky „psychologické operace“. „Válečné triky“, inscenující „barevné revoluce“. I mraky jiných darebáctví. Teď ovšem metoda „trójského koně“ vstupuje i do boje o Bílý dům.
Zvláštní jednotky „PsyOps“ – připomíná úvodem – budoval už generál Edward Landsdale. Pod jeho velením se začlenily do struktur armády i CIA. Už od agrese ve Vietnamu [1]. A pak nonstop. Je to nepoměrně „komplexnější podnik, než propaganda, usilující pouze o deformované vnímaní reality“. Například „za války proti Sýrii od roku 2011 si spojenecká propaganda kladla za cíl přesvědčit populaci, že prezident Asad spěje k abdikaci, tak jako tuniský prezident Bin Ali. Kdežto psychologické operace od počátku roku 2012 měly v plánu podvrh programů na národních televizních kanálech, ukazujících pád Syrské arabské republiky, aby tak populace už nekladla odpor.“ [2]
I tady přitom kvete „outsourcing“, co „státní zakázky“ svěřuje privátním kumpánům. Tu samou roli, již plní na válečném poli žoldácké armády typu Blackwater-Academi, DynCorp či CACI, si v temnotách „psychologických operací“ pachtují britská firma SCL (Strategic Communications Laboratories) a její americká filiálka Cambridge Analytica. Od „roku 2005 se dokonce účastní veletrhů British Defense Systems & Equipments International (DSEI) a své služby tu prodávají ´nejvyšší nabídce´“. [3]
„Know-how“, šířící povodně zkázy, není zadarmo. O to víc prahne po tržní expanzi. V dostizích o Bílý dům se točí pohádkové prachy. Kohosi v SCL proto napadlo, že radno vrazit nohu i do těchto dveří. A také tu aplikovat „behaviorální techniky“, nadané „vyprofilovat lídra“. Tak aby „korespondoval s cílovou populací“. A „vyprojektovat i poselství, které mu u ní zajistí podporu“. „Prefabrikovat kandidáta pro americké prezidentské volby.“ A „vyhrát mu adresu v Bílém domě“.
Prvním pokusným králíkem je Ted Cruz. Projekt se rozhodl zatáhnout Robert Mercer [4]. Startoval „vynálezem softwaru hlasové identifikace“. Pak přešel do čela Renaissance, jedné z největších investičních korporací světa [5]. Fond zvaný Medaillon, spadajícího do jejího portfolia, vykazoval průměrný roční zisk ve výši 35 procent už v letech 1989 – 2006. Za „PsyOp“, „profilující“ Teda Cruze a jeho voliče, zaplatil přes 15 miliónů USD. Sám totiž „nemusí“ ani Hillary Clintonovou, ani Donalda Trumpa.
SCL/Cambridge Analytica pokoutně skoupily osobní data miliónů voličů. Prodal jim je Amazon, „gigant v oboru prodeje online“ (před nímž se plazí po břiše i honorace nad Vltavou). Tak delikátní kousek si žádal i prostředníka. Kůži nastavila společnost MTurk. Analytikem z dat, která dodal, je Global Science Research (GSR), v níž kraluje dr. Aleksandr Kogan. Když ho v tom přítmí načapal britský deník Guardian [6], dušoval se, že jde o čistě vědecký výzkum. A vstupním datům prý garantuje anonymitu. Je to výlet do víc než 40 miliónů amerických voličů. Je samotné o souhlas nikdo nežádal. [7]
Zmíněný „vzorek“ byl prohnán „metodou OCEAN“. Což je anglická zkratka pěti psychologických dispozic, kterým se šije na míru kandidátova prezentace i podpůrná argumentace. Ovšem až poté, co je profil každého voliče projde i sítem dalších 240 kritérií.
Zbývá vysvětlit, proč právě Ted Cruz. Coby syn evangelického pastora Raphaela Cruze, který do Ameriky emigroval z Kuby. A vášnivého hlasatele Posledního soudu, co podle něj nastane už brzy a s hříšníky naloží nemilosrdně [8].
„Tedova manželka Heidi byla ředitelkou odboru Jižní Ameriky v Radě národní bezpečnosti.“ Za „časů, kdy jí šéfovala Condoleeza Riceová“. To madam Heidi vyneslo až do postu viceprezidentky Goldman Sachs [9].
Cruz sám své krédo sepsal už roku 1988: „Ovládnout svět. Globální dominance, nadvláda nade vším, být bohatý a mocný.“ Náturou libertarián, je prý i brilantní právník. Několik kauz vyhrál i u Nejvyššího soudu. Mandantem nebyly právo a ctnost.
V roce 2008 rozhodl Mezinárodní soudní dvůr, že Spojené státy mají revidovat rozsudek nad Mexičanem, jemuž upřely právníka. Cruz to – coby generální prokurátor státu Texas – zablokoval filipikou, podle níž příslušnou smlouvu podepsal Washington a do texaského právního řádu se nepromítla. Mexičan byl popraven.
Právě Cruz posbíral i souhlas generálních prokurátorů 32 amerických států s tím, že „zákaz nosit osobní zbraň porušuje právo, garantované Druhým dodatkem k Ústavě“. Obhájil i instalaci „pomníku Desatera božích přikázání na texaském Kapitolu“. A právo „odříkávat Přísahu věrnosti vlajce Spojených států ve veřejných školách“ jakbysmet.
Tak obstarožní výbava mu zprvu nesla jen chatrnou oblibu. „Deficit empatie“ přetřásal i tisk. Masový fanklub mu zajistila až pomocná ruka SCL/Cambridge Analytica. Teprve díky ní vyhrál i první primárky v Iowě.
Dotáhne-li to až do Bílého domu, bude to výsostný důkaz, že „technikou psychologických operací se dá nabořit i předvolební kampaň“.
[1] Edward Lansdale’s Cold War, Jonathan Nashel, university of Massachusetts Press, 2005.
[2] “NATO připravuje obrovskou disinformační kampaň”, Thierry Meyssan, Traduction Komunistický svaz mládeže , Komsomolskaïa Pravda , Voltaire Network, 11. června 2012. « PsyOp imminente de l’OTAN contre la Syrie », Réseau Voltaire, 20 juillet 2012.
[3] “You Can’t Handle the Truth. Psy-ops propaganda goes mainstream”, Sharon Weinberger, Slate, September 2005.
[4] “The Man Who Out-Koched the Kochs”, Annie Linskey, Bloomberg, October 23, 2014.
[5] “Renaissance Avoided More Than $6 Billion Tax, Report Says”, Zachary R. Mider, Bloomberg, July 22, 2014.
[6] “Ted Cruz sing firm that harvested data on millions of unwitting Facebook users”, Harry Davies, The Guardian, December 11, 2015.
[7] “Cruz partners with donor’s ’psychographic’ firm. The GOP candidate’s campaign is working closely with a data company owned by Cruz’s biggest donor”, Kenneth P. Vogel & Tarini Parti, Politico, July 7, 2015. “Cruz-Connected Data Miner Aims to Get Inside U.S. Voters’ Heads”, Sasha Issenberg, Bloomberg, November 12, 2015. “Cruz campaign credits psychological data and analytics for its rising success”, Tom Hamburger, The Washington Post, December 13, 2015.
[8] “Ted Cruz’s Father Fires Up Campaign Rhetoric. Rafael Cruz’s Bible-laced speeches appeal to conservatives, but could alienate swing voters”, Janet Hook, Wall Street Journal, June 21, 2015. “Ted Cruz’s dad is even more frightening than Ted Cruz”, Robert Leonard, Salon, September 24, 2015.
[9] “Heidi Nelson Cruz, Ted’s Wife: 5 Fast Facts You Need to Know”, Tom Cleary, Heavy, March 23, 2015. “Heidi Nelson Cruz: A Political Spouse Making Sacrifices and Courting Donors”, Steve Eder & Matt Flegenheimer, The New York Times, January 18, 2016.