dubna 2016 Benjamin Netanyahu „poškádlil“ mezinárodní společenství tím, že ve věci Golanských výšin svolal Radu ministrů a prohlásil, že z nich už nikdy nic nevrátí Sýrii.

Rada bezpečnosti OSN by měla zakrátko přijmout rezoluci, společně vytvořenou Spojenými státy a Ruskou federací. Jejím předmětem bude Pozorovatelská mise OSN pro uvolňování napětí (UNDOF), neboli modré barety, které mají na starosti nárazníkovou zónu mezi Izraelem a Syrskou arabskou republikou na Golanských výšinách.

Al-Káida uvěznila 45 modrých baretů z Fidži a pak je propustila poté, co bankovním převodem obdržela výkupné.

28. srpna 2014 se do nárazníkového pásma dostala Fronta an-Nusrá (neboli al-Káida) a vzala jako rukojmí 45 fidžijských příslušníků mírových sil OSN. Filipínské modré barety porušily příkazy OSN a pokusily se je zachránit. Nakonec se několika irským modrým baretům, provázeným izraelskými vojáky, podařilo navázat kontakt s džihádisty. Výsledkem byla vleklá jednání: OSN odmítla vyřadit an-Nusrá ze seznamu teroristických organizací, ale souhlasila se zaplacením výkupného bankovním převodem (!). Nebyla to OSN, kdo pak ohlásil propuštění rukojmí, ale Syrská pozorovatelna lidských práv, nevládní organizace se sídlem v Londýně, sloužící jako zástěrka pro MI6. OSN nikdy nezdůvodnila operaci, jejímž důsledkem bylo propuštění fidžijských rukojmí, ani nezačala prošetřovat bankovní účet al-Káidy.

Tady izraelský ministerský předseda Benjamin Netanjahu gratuluje džihádistům z al-Káidy, léčeným v Izraeli.

Od té doby tam nejsou žádné modré barety, které by zajišťovaly uplatňování rezoluce č. 338; tato role byla svěřena al-Káidě. Když na džihádisty zaútočí Syrská arabská armáda a zraní je, stáhnou se na izraelské teritorium, kde se jim dostane péče v Nemocnici Ziv. Pak je izraelská armáda vyprovodí zpátky k hranici, aby se zase pustili do boje.

17. dubna 2016 se Izrael dopustil provokace: zorganizoval v Golanských výšinách Radu ministrů. Ministerský předseda Benjamin Netanjahu tam prohlásil, že jeho země nebude nikdy uplatňovat rezoluci č. 338 a Golanské výšiny nikdy nevrátí.

Bývalý premiér Ehud Barak 14. června 2016 tuto nezodpovědnou politiku p. Netanjahua veřejně odsoudil a vyzval politické špičky Izraele, aby ho jakýmikoli dostupnými prostředky odstavily od moci.

Izraelští vojáci svěřili nárazníkovou zónu al-Káidě, a ne UNDOF.

V návrhu rezoluce je uvedeno zejména následující:

Rada bezpečnosti zdůrazňuje, že by se v nárazníkovém pásmu neměly odehrávat žádné vojenské aktivity opozičních ozbrojených skupin a naléhavě žádá členské státy, aby jasně upozornily ozbrojené skupiny syrské opozice, přítomné v zónách, kde operuje UNFOD, že musejí ukončit veškerou činnost, jež by mohla ohrozit vojáky udržující mír v oblasti, a zaručit personálu OSN volnost potřebnou k bezpečnému plnění jejich pověření; požádat veškeré ostatní skupiny, které nenáležejí k UNFOD, aby opustily veškeré vojenské pozice, jakož i strategický dopravní bod Kunejtru, a navrátily všechna vozidla, zbraně a jiný materiál patřící mírovým silám OSN.

Izrael už šedesát let odsuzuje nebezpečí představované arabským a muslimským terorismem, ale v Golanských výšinách sám pomohl vytlačit UNDOF a pak svěřil nárazníkové pásmo al-Káidě.

Proto by po dvou letech porušování mezinárodního práva měla Rada bezpečnosti OSN opět nasadit síly UNDOF a nařídit Izraeli, aby přestal podporovat teroristickou organizaci.

Dosud izraelský stát jen stěží respektoval byť i jedinou rezoluci Bezpečnostní rady OSN, která se na něj kdy vztahovala.

Zdroj
Zvědavec (Česko)
Zvědavec